Pagrindiniai įrankiai reikalingi sodo ir daržo priežiūrai
-
Tiek sodas su įvairiomis gėlėmis, medžiais, krūmais, tiek daržas su vaisiais, daržovėmis, uogomis, yra tiesioginės mūsų pastangų ir rūpestingos priežiūros rezultatas. Tačiau daugelis pradedančiųjų ar net patyrusių sodininkų susiduria su iššūkiais - kenkėjai, dirvožemio būklės kaita, netinkamas laistymas arba tiesiog per mažai žinių apie augalų reikalavimus. Teisingai prižiūrint sodo ir daržo plotus, galima užtikrinti augalų sveikatą, grožį ir derlių. Viso to pasiekti padės žinios apie sodo bei daržo priežiūrą ir tinkamai parinkti įrankiai.
Pagrindiniai Sodo ir Daržo Darbai
Sodo ir daržo darbai yra įvairūs ir priklauso nuo augalų rūšių, augimo zonos ir kitų veiksnių:
- Dirvožemio paruošimas ir arimas;
- Augalų sodinimas ir persodinimas;
- Laistymas;
- Tręšimas;
- Kenkėjų ir ligų kontrolė;
- Genėjimas ir pjovimas.
Pagrindiniai Įrankiai
Norint atlikti šiuos darbus, reikia tinkamų įrankių. Pagrindiniai sode ir darže naudojami įrankiai yra:
- Kastuvas;
- Grėblys;
- Laistymo žarna arba kibiras;
- Purkštuvas;
- Gyvatvorių, žolės žirklės;
- Grandininis pjūklas;
- Kauptukas arba šakutės.
Įrankiai Pagal Darbus
1. Dirvožemio paruošimas ir arimas:
- Kastuvas: Tai pagrindinis įrankis dirvožemio paruošimui. Kastuvu galima iškasti duobę sodinimui arba paruošti žemę sėjai.
- Grėblys: Naudojamas žemės paviršiaus lyginimui ir purenimui, taip pat padeda išskaidyti didesnius žemės grumstus, prieš sėją ar sodinimą.
- Žemės freza: Šis įrankis yra skirtas dirvožemio arimui didesniuose plotuose. Freza gali būti elektrinė arba kitu kuru varoma. Ji padeda greitai ir efektyviai paruošti didelius plotus sodinimui.
2. Augalų sodinimas ir persodinimas:
- Kauptukas: Tai mažas įrankis, kurio pagalba galima iškasti nedideles duobeles mažesniems augalams sodinti, pvz., žiedams arba daržovėms.
- Sodo grąžtas: Tai yra spiralės formos įrankis, kuris leidžia greitai ir lengvai iškasti skyles didesniems augalams, tokiems kaip medžiai ar krūmai, sodinti.
3. Laistymas:
- Laistymo žarna: Tai patogiausias būdas laistyti didelius plotus. Su žarna galima lengvai pasiekti visus augalus sode.
- Kibiras: Tinkamas mažesniam laistymui arba vietose, kuriose negalima naudoti laistymo žarnos.
4. Kenkėjų ir ligų kontrolė:
- Purškiklis: Tai įrankis, skirtas skystoms medžiagoms, pvz., pesticidams arba trąšoms, purkšti. Purškiklis leidžia tolygiai paskirstyti medžiagą ant augalų, apsaugodamas juos nuo kenkėjų ir ligų. Plačiau apie didžiausius sodo kenkėjus bei apsisaugojimo būdus nuo jų galite paskaityti čia.
5. Genėjimas ir pjovimas:
- gyvatvorių, žolės žirklės: Tai smulkus įrankis, tinkamas genėti šakas, lapus ar kitas augalų dalis. Pavyzdžiui gyvatvorių genėjimas yra ne tik estetinio vaizdo kūrimas, bet ir gyvatvorės augalų ilgaamžiškumo ir sveikatos palaikymas, išsamiau apie gyvatvorių genėjimo ypatumus ir praktikas galite skaityti čia.
- Grandininis pjūklas: Naudojamas didesniems darbams, tokiems kaip medžių šakų pjovimas arba storų krūmų genėjimas. Pjūklas gali būti rankinis, benzininis arba elektrinis. Tai vienas iš brangesnių sodo įrankių, tad renkantis tinkamiausią variantą reikėtų gerai viską apgalvoti, kiek dažnai jį naudosite, kokio sudėtingumo darbus gali tekti su juo atlikti. Plačiau apie tai kaip išsirinkti grandininį pjūklą skaitykite čia.
Be paminėtų įrankių, yra daugybė kitų įrenginių ir įrangos, kurie gali padėti sode ir darže: komposto dėžės, mulčias (plačiau apie mulčiavimą, privalumus, tipus, problemas ir kaip jis atliekamas skaitykite čia), pH matuokliai ir kt. Be to, automatinės laistymo sistemos, šiltnamiai ar netgi robotai, kurie gali padėti atlikti tam tikrus darbus, pvz, robotas žoliapjovė gali už jus nupjauti sodo ar namų kiemo veją, tai puikus sprendimas didesniems sodo ir daržo plotams.
Sodo ir daržo priežiūra yra ne tik smagiai praleistas laikas, bet ir rimtas darbas, reikalaujantis atidumo ir tinkamų įrankių. Įsigyjant būtiną įrangą, galima užtikrinti augalų gerovę ir maksimaliai išnaudoti jų potencialą. Kastuvas